Jak Zenja to robi? Obróbka zdjęć + freebie

Spotkałam się ze stwierdzeniem, że obecnie wszyscy jesteśmy fotografami. Zgodzicie się z tym? Niektórzy codziennie naciskają przycisk w swoim smartfonie, po którym następuje dzwięk imitujący spust migawki. Pokuszę się o opinię, że Helmut Newton pewnie zrobił mniej zdjęć za swojego życia niż nie jeden bloger, a był dosyć płodnym fotografem! A propos blogowania, to dzięki niemu i ja też więcej fotografuję. Głównie lustrzanką i iPadem. A skoro wykorzystuję tablet, to zainteresowałam się aplikacjami do obróbki zdjęć. Podzielę się z Wami dwiema, których zawsze używam. Kilka osób pytało się mnie o programy do montowania kolaży ze zdjęć, więc też je pokażę. To będzie post techniczny, instruktażowy.

Pokażę Wam mój system działania w oparciu o iPada, jednakże na innym tablecie i telefonie również można go zastosować. Mam zasadę: najpierw edytuję zdjęcie w Snapseedzie, a potem w VSCOcamie (oba programy działają również w urządzeniach z Androidem). Dlaczego tak? Snapseed daje możliwość w miarę dobrego rozjaśnienia zdjęcia poprzez wyciągnięcie szczegółów z cienia. Dodatkowo dobrze wyostrza i robi winietę wokół zdjęcia (rozjaśnienie lub przyciemnienie brzegów zdjęcia). Natomiast VSCOcam ładnie dopasowuje kolory.

obróbka zdjęcia zenja1

Jak to wygląda w praktyce, zobaczcie na tym przykładzie:

1. Zrobiłam zdjęcie iPadem.

2. Wrzucam je do Snapseeda.

3. Z folderu narzędzia wybieram „poprawki”.

4. Przechodzę do opcji oświetlenie i poruszam suwakiem (przeważnie wybieram liczbę bliżej 100),

5. Dodaję trochę „jasności”,

6. Zwiększam odrobinę kontrast,

7. Zwiększam „prześwietlenie”,

8. Jeszcze delikatnie zwiększam jasność.

9. Przechodzę do folderu „szczegóły” i tutaj też suwakiem zwiększam ostrość do około „30”,

10. Zapisuję kopię zdjęcia.


Wstępnie obrobione zdjęcie otwieram w VSCOcam, a następnie:

1. Czasami lubię się pobawić, sprawdzając różne efekty. W tym celu wybieram ikonkę z pędzlem, gdzie znajdują się gotowe filtry. Moje ulubione to „analog”, „mellow” i „hypebeast”. Jeśli się decyduję na jeden z nich, to ustawiam suwak na 30-70% pokrycia. Potem dopieszczam zdjęcie poprzez suwaki z folderu „narzędzia”. Ale to tylko ciekawostka; załóżmy, że tym razem nie użyłam filtra. Dalej następuje:

2. Przechodzę do folderu „narzędzia” i wybieram ikonę z termometrem. Obniżam temperaturę zdjęcia, czyli dodaję trochę niebieskiego koloru, aby zdjęcie nie było żółtawe,

3. Uspokajam kolory dodając odcienia zielonego (ikonka imituje zakraplacz i trzeba wybrać ujemne cyfry),

4. Przechodzę do kolorowania cieni (ikonka zakraplacza z literką „s”). Tutaj korzystam ze różnych opcji, w zależności od humoru 🙂 Do tego zdjęcia wybrałam niebieskie cienie na poziomie „9”.

5. Cienie są dla mnie teraz za jasne, dlatego zwiększam kontrast.

6. Przyszedł czas na moją ulubioną ikonkę: nasycenie (saturation). Wybrałam poziom „-3”.

7. Zdjęcie gotowe 🙂

Oto cały mój sekret obróbki zdjęć 🙂 Zobaczcie jeszcze dwa inne przykłady. Jeden z bardzo złym światłem, a drugi to zdjęcie z pleneru. Zdaję sobie sprawę, że jeśli mocno rozjaśniam zdjęcie, to ziarno się powiększa, czyli zdjęcie jest gorszej jakości. Dla mnie ma to swój urok i nie przeszkadza mi w wrzuceniu go na instagrama lub facebooka.

obróbka zdjęć zenja blog0004

Przejdę do montowania kolaży. Wykorzystuję kilka aplikacji. Najbardziej lubię InstaCollage i Photo Scrap. Niestety nie doszukałam się androidowskich odpowiedników. Jest jednak sporo podobnych. InstaCollage posiada dużo szalonych kształtów ułożenia zdjęć. Bardzo podobają mi się plastry miodu. Natomiast Photo Scrap ma więcej tradycyjnych form, jednakże daje opcje wyboru grubości i koloru krawędzi. Praca z tymi programami wygląda podobnie; do demonstracji wybrałam Photo Scrap: zaznaczamy zdjęcia, które chcemy zmontować, wybieramy opcję układu zdjęć, kombinujemy suwakiem „border”, aby wybrać zadowalający efekt i voilà!

kolaż instrukcja obróbki zenja

Nie dodałam, że wszystkie aplikacje są bezpłatne 🙂

Dotrwaliście do końca? 🙂 Jeśli tak, to na deser mam dla Was listę zadań do pobrania. Przy publikacji kalendarza, jedna z czytelniczek napisała, iż przydałaby się lista do kompletu. No i jest! Częstujcie się 🙂

obróbka zdjęć zenja blog0002 obróbka zdjęć zenja blog0001

A na koniec pytanie do Was: polecicie ulubiony program do obróbki zdjęć? Taki codzienny, najlepiej w bezpłatnej wersji 🙂


I jeszcze jedno, tutaj można pobrać nieobrobione zdjęcie z powyższego instruktażu, przećwiczyć na nim opisaną procedurę i zobaczyć, czy efekt jest identyczny z moim 🙂 Chwalcie się w komentarzach wynikami swych zmagań. Umieram z ciekawości, żeby zobaczyć Wasze prace! Fajnie też będzie porównać je ze sobą 🙂 No to do dzieła!

Zastrzegam, że zdjęcia nie można publikować i wykorzystywać do jakichkolwiek innych celów poza komentarzem do niniejszego wpisu.


Post powstał w ramach wyzwania blogowego Lifestylerki 🙂