Kreatywne książki – moja wishlista

Trochę czasu minęło odkąd podzieliłam się z Wami pierwszą wishlistą dot. książek (tutaj link do pierwszego wpisu). W międzyczasie powiększyła się moja książkowa kolekcja, jak i dowiedziałam się, że i Wy uwielbiacie kreatywne książki! 🙂 A słyszy się zewsząd, że Polacy prawie w ogóle nie kupują książek… Mam wrażenie, że wszyscy dookoła pożerają nowości wydawnicze! Zwłaszcza te botaniczne. Również i mi udzieliła się moda na książki z roślinkami. A to dlatego, że zaczęłam malować akwarelami. Listki, kwiatki i inne florystyczne cuda okazały się bardzo wdzięcznym tematem.

15 kreatywnych książek

Ja tu gadu, gadu, a gorąca lista z 15 książkami czeka na Was. Ciężko mi było ograniczyć się do tej liczby, ponieważ na dwóch Amazonach (niemieckim i brytyjskim) mam po kilka wishlist. Możliwe, że obserwuję ponad 300 książek! 🙂 No to teraz rozumiecie, jaki miałam problem z wyborem…

4 kategorie książek

Wybierając dla Was książki z mojej wishlisty sugerowałam się tym, żeby były w miarę nowe i żeby na stronie sklepu była możliwość podglądu książki.

Polecane przeze mnie książki posegregowałam na 4 kategorie:

  • botaniczne;
  • malowanie/rysowanie;
  • hand lettering (ewentualnie brush lettering);
  • inne.

Informacja techniczna dot. Amazona

Aby zobaczyć podgląd książki, trzeba kliknąć na okładkę i wtedy wyświetli się dodatkowe okno (ta opcja nie jest dostępna w wersji mobilnej). Czasami książka posiada podgląd w postaci zdjęć, które znajdują się pod zdjęciem okładki.

Książki botaniczne

Uwielbiam je ze względu na ilustracje, które nie tylko mnie inspirują, ale i uczą, jak malować roślinki.

1. Julia Rothman „Nature Anatomy”: ciekawostki z życia przyrody (inna książka Julii jest nawet przetłumaczona na język polski i również warto ją sprawdzić – „Anatomia farmy”)

Advanced copy!!!! #NatureAnatomy coming soon!!!

A post shared by juliarothman (@juliarothman) on


2. Bowie Style „Print and Pattern Nature”: mam już jedną książkę autorstwa Bowie dot. wzorów i jest genialna, dlatego poluję na wersję botaniczną. A chodzi w niej o przedstawienie wzorów wielu ilustratorów.


3. Caz Hildebrand „Herbarium”: zawiera 100 przykładów ziół wraz z ilustracjami. Nie są skomplikowane (teoretycznie), co wydaje mi się zachęcające, aby je namalować.


4. David Streeter „Collins Flower Guide”: ogromna (ponad 700 stronnicowa) dawka botaniki! Zawiera detaliczne ilustracje roślin. Skarbnica wiedzy!

Hand lettering

1. Abbey Sy „Hand Lettering A to Z”: podoba mi się ta książka ze względu na jej wesoły charakter, zawiera ilustracje, a litery są bajeczne!


2. Lamy Dontos „Hand lettering: Practice and Guide For Beginner’s”: tak właściwie mało stron dostępnych jest w ramach podglądu, ale książka (zeszyt ćwiczeń) wygląda na konkretną i przejrzystą. Bardziej dotyczy brush letteringu.


3. Katja Hass „Handlettering: Schöne Schriften – Schritt für Schritt”: dobrze rozplanowana książka, od podstaw, wydaje się solidna.

Malowanie/rysowanie

1. Lisa Congdon „Just Add Color on the Go”: książka zawiera kilka wcześniejszych wersji z serii „Just Add Color”. Uwielbiam minimalistyczne ilustracje Lisy, dlatego z chęcią skuszę się na jej kolorowankę.


2. Jenny Doh „Craft-a-doodle”: mam już 2 książki od Jenny. Tym razem zachęca czytelnika do wykonania kreatywnych zadań, opartych na pomysłach, które pochodzą od 18 artystów.


3. Leila Duly „The Flower Year; A Colouring Book”: mam niewiele kolorowanek, ale ta urzekła mnie ładnymi kwiatami, które występują nie tylko grupowo, ale i pojedynczo. Nie koloruję kolorowanek, a uczę się malować dzięki nim 🙂


4. Karoline Pietrowski „Skizziere jeden Tag”: wiele inspiracji, aby coś namalować, dodatkowo wiedza o pędzlach, cieniowaniu, markerkach.


5. Lisa Solomon „Draw 500 Everyday Things”: lubię książki z tej serii! Zawierają one wiele ilustracje, które można wykonać samodzielnie, ucząc się rysowania.

Inne

Kategoria ogólna, choć głównie dotyczy malowania i kreatywnych osób. W tych książkach skupiam się głównie na ilustracjach, typografii i layoucie.

1. Rachel Ignotofsky „Women in Science”: przepiękna książka! Zawiera wiele ciekawostek o mądrych kobietach, ale i jest cudownie ilustrowana!


2. Gemma Correll „The Worrier’s Guide to Life”: to książka inna od pozostałych. Posiada rysunki inspirowane style komiksowym. Z dużą dozą poczucia humoru.


3. Jennifer Causey „Southern Makers”: dużo zdjęć kreatywnych osób, które zajmują się rękodziełem i sztuką. Uwielbiam podglądać pracę takich ludzi!


Żyjecie jeszcze? 🙂 Która książka albo kategoria najbardziej Wam się spodobała? I czy polecicie coś do dodania do mojej wishlisty?


I jeszcze zachęcam do zapisania się na zenjowy newsletter, w którym przesyłam co pewien czas kreatywne bonusy 🙂