Pierwsze urodziny bloga! 10 aspektów blogowania

Dzisiaj pierwsze urodziny bloga – Zenji! 🙂 Skończył się już etap podniebnych podróży na różowej chmurce, kiedy pomysłów oraz przybywających komentarzy było na pęczki. Rozpoczął się etap ząbkowania i już co nie co wiem o trudach tworzenia. To nie wpis podsumuwujący (na taki przyjdzie jeszcze czas), a jedynie zebranie przydatnych artykułów dla początkujących blogerów i dla tych, którzy dopiero planują wypuścić na świat swoje wirtualne dziecko. Mam nadzieję, że komuś z Was się przyda! 🙂

To nie jest tak, że nic nie wiedziałam o blogowaniu w momencie zakładania Zenji; przez kilka lat śledziłam innych i mentalnie byłam gotowa, a technicznie szybko się podszkoliłam, jednakże zabrakło mi materiałów „pierwszej pomocy”, czyli np.

  • jak powinno się tworzyć tytuł wpisu (tytuł jest naprawdę ważny),
  • skąd czerpać pomysły, kiedy mi ich zabraknie,
  • jakie są rodzaje postów (aby cały czas nie tworzyć tych samych),
  • dla kogo będę pisać (a co za tym idzie, jak się będę zwracać do czytelników).

Poniżej znajdziecie 10 aspektów blogowania, które warto zgłębić. Zdaję sobie sprawę, że nie poruszam wszystkich kwestii, skupiam się na kilku, aby wpis nie był za długi 🙂

Na co, po co mój blog

1. Warto nie tylko zadać pytanie, po co mi mój blog, ale i po co innym. Na początku mojej historii blogowej odpowiedziałam sobie tylko na to pierwsze pytanie. Namawiam do przeanalizowania pomysłu pod kątem użyteczności dla innym. Pewnie w każdym przypadku tak jest, że to, co nas cieszy, będzie dawało innym radość. Tylko warto konkretnie zastanowić się nad korzyściami, jakie wyniosą czytelnicy z naszej beztroskiej twórczości. Polecam zmierzyć się z artykułem Versus, który poszerza ten aspekt.

Kim jesteś, drogi Czytelniku?

2. Z pierwszym krokiem łączy się mocno kolejny – czytelnicy. Dla kogo tak właściwie chcemy pisać albo już piszemy? Potrafię sobie mniej więcej wyobrazić Was, drodzy Czytelnicy. Natomiast po komentarzach mam wrażenie, że mój blog czytają głównie blogerzy. Wiem, jak to brzmi w kontekście tego wpisu, który kieruję nomen omen do bloggerów 🙂 Tak to już jest, że blogerzy są aktywniejsi i częściej piszą komentarze, ale przypuszczam, że ponad połowa czytelników nie prowadzi bloga. W tym temacie warto poczytać wpis Joanny.

Z czego składa się blog?

3. Kolejnym krokiem są elementy, które powinny się znaleźć na blogu, czyli odpowiednie kolumny, napisy, itd. W tej kwestii oddaję głos Uli – ekspertki w blogowaniu.

Co zrobić, kiedy weny brak?

4. Mam notesik z pomysłami na wpisy, jednakże nie wszystkie jestem w stanie zrealizować od ręki. Do niektórych muszę się dłużej przygotować (np. do rozmów/wywiadów). Bywają dni, kiedy szukam pomysłu na następne posty. Warto skorzystać ze źródeł, które przytacza niezawodna Versus.

blog, urodziny, bloger, biurko, domowe biuro, zenja blog

Gdzie jeszcze szukać pomysłów na wpis?

5. Również i ja wypowiedziałam się jakiś czas temu na ten temat. Na stronie Olgi znajdziecie kilka ciekawych opcji.

A co zrobić, kiedy wena nie przychodzi mimo licznych zaklęć i narodowej petycji?

6. No dobrze… Pewnie są i takie dni, kiedy przychodzi blokada twórcza (warto sobie to uświadomić na początku blogowania, aby nie wpaść w panikę, gdy ten moment nadzieje) i co wtedy? Ano wtedy wystarczy mieć pod ręką (albo na Pintereście, tak jak ja!) listę konkretnych tematów postów. Np. recenzja książki, jak wygląda mój dzień, ulubiony przepis na napój, itd. Sprawdźcie listę Allyssy i Lauren.

Szablony tytułów

7. Pozostając w temacie postów; tytuł jest bardzo ważny. To moja bolączka, rzadko kiedy jestem zadowolona z moich tytułów 🙂 Znam ludzi, którzy w dwie sekundy go wymyślą… Wiem, że nie tylko ja mam problem z tym ustrojstwem, dlatego zamieszczam link do artykułu z kilkudziesięcioma szablonami chwytliwych tytułów, takich jak:

  • Co powinieneś wiedzieć zanim…
  • Jak coś zrobić w x krokach
  • Dlaczego chcesz…?

Typy postów

8. Znacie typy postów? Np. tutoriale, recenzje, wywiady. W tym tutaj artykule zostało wymienionych aż 51! Warto je poznać, aby na blogu nie dawać cały czas jednego albo dwóch rodzajów, tylko zadbać o różnorodność.

Zanim klikniesz „opublikuj” – checklista

9. Jak już uda nam się stworzyć post, to zanim naciśniemy przycisk „publikuj”, warto sprawdzić, czy czegoś w nim nie brakuje. Na tym etapie świetnie sprawdzają się blogowe checklisty, np. taka, którą stworzyła Karolina.

Więcej

10. Już kiedyś linkowałam artykuł Albasterfox, jednakże dobrą treść warto często polecać, dlatego odsyłam Was do Adrianny, u której znajdziecie więcej źródeł i materiałów dla bloggerów.


Jeśli czytacie ten tekst, to dziękuję, że wytrwaliście! Mam dwa dla Was BONUS! Podzielę się z Wami moją checklistą, którą stosuję podczas tworzenia wpisów.

wpis-blogowy-lista-zadan-cheklista-napis

wpis-blogowy-lista-zadan-cheklista-mala

Jeśli macie ochotę z niej skorzystać, to wystarczy zapisać się na newsletter 🙂


A teraz mam sprawę do Was: napiszcie proszę, który z powyższych punktów jest dla Was najtrudniejszy? A może wymieniałam coś, z czego w ogóle nie zdawaliście sobie sprawy?


maszyna do pisania, blog, bloger, zenja