Uczę się rysować, czyli druga edycja wyzwania

Jak nauczyć się rysować? Poprzez praktykę! A jak zacząć praktykować? Biorąc udział w wyzwaniu gryzmołowym „14 days of doodling”! To już druga edycja kreatywnej zabawy. Pierwsza odbyła się w sierpniu i wyłoniła niezwykle ciekawe osoby! Nie powiem, że nauczyłam się rysować, jednakże pobudziłam wyobraźnię i zaczęłam więcej rysować. Tak dla porównania: w specjalnym notesie do rysunków miałam zapełnionych zaledwie 13 kartek (od stycznia 2014), natomiast po wyzwaniu do dzisiaj stworzyłam 14 ilustracji. Dodatkowo odkryłam technikę rysowania, którą obecnie się posługę, czyli kredki plus cienkopis do konturowania.

Jeśli teraz się przeraziliście, bo nie umiecie rysować (tak jak ja, o czym tutaj pisałam), to „nie bój żaby”! W wyzwaniu rysowniczym nie chodzi o stworzenie arcydzieł (chyba że potrafisz), tylko o posługiwanie się kredkami, pisakami, ołówkami tak, jak umiesz. Po prostu.

Zaczynamy zabawę z początkiem grudnia, czyli 1.12.2015r. Od wtorku do piątku rysujemy/gryzmolimy coś, co jest interpretacją tematu, podanego w szablonie. W tych dniach używamy głównie kredek. W kolejnym tygodniu; od 7. do 11.grudnia posługujemy się mazakami/cienkopisami/flamastrami/pisakami. Natomiast w ostatnim tygodniu wyzwania, czyli od 14. do 18.12. wybieracie dowolną technikę, ale inną od poprzednich.

Pamiętajcie, że rysujemy tylko w robocze dni tygodnia, w weekend dajemy odpoczynek naszej wyobraźni i ręce! 🙂

Aby być cały czas zmotywowanym, będziemy się wspierać w mediach społecznościowych. Odnajdziemy się poprzez hashtag #decemberdoodling. Codziennie będę publikować zdjęcie mojego gryzmoła na Instagramie i wszystkich dopingować. Do czego i również Was namawiam! To bardzo przyjemne, kiedy czytam, że da się rozszyfrować, co tam narysowałam 🙂

Ostatni rysunek wykonujemy 18.grudnia. Zachęcam do przesłania pracy, gdyż czeka na Was mały upominek i podium dla najlepszego gryzmołowicza! Na skan lub zdjęcie (wyraźne, jasne) wypełnionej pracy macie czas aż do 27.grudnia. Pewnie niektórzy z Was będą w tym okresie zagonieni, dlatego specjalnie daję więcej czasu na wysłanie maila na adres: hallo@zenja.pl, w którym proszę o podpis i  ewentualne podanie pseudonimu albo nazwy bloga, jeśli go posiadacie. Następnie będę oglądać ze wszystkich stron Wasze rysunki, podziwiać, dumać nad nim, aż w końcu wybiorę ten który mnie najbardziej zaciekawi i go opublikuję 4.stycznia 2016r. na blogu.

jak nauczyć się rysować wyzwanie 2 zenja blog0002 jak nauczyć się rysować wyzwanie 2 zenja blog0004

Zapraszam też do dzielenia się inicjatywą „14 days of doodling” z Waszymi znajomymi i czytelnikami! Można udostępnić ten post albo podlinkować go i pobrać plakat. Niech kreatywność każdego ogarnie w grudniu! Im nas więcej, tym bardziej będziemy zmotywowani do codziennej dyscypliny! A propos dyscypliny, to słyszałam, że ona ma moc zbawienną! Powoduje, że łatwiej osiągamy cele w życiu i że coraz rzadziej mamy problem z odwlekaniem. Widzicie? Same plusy tego wyzwania! Inne zalety to:

  • relaks, wytchnienie, mini wakacje w ciągu dnia,
  • podczas czasu offline oczy odpoczywają od komputera,
  • szansa na nowe pomysły,
  • możliwość rozrysowania ręki,
  • zabawa z partnerem/partnerką/rodziną.

Do pobrania:


[szablon do rysowania]       [plakat]


Podaję jeszcze mini regulamin. W razie niejasności – piszcie śmiało w komentarzach lub na maila 🙂

1. Wyzwanie rozpoczyna się 1.12.2015r., a kończy 18.12.2015r.
2. Każda osoba posiadająca aparat/skaner oraz komputer/urządzenie mobilne może wziąć udział w wyzwaniu.
3. Wymagany jest również samodzielny wydruk szablonu A4 na podstawie pliku udostępnionego na blogu.
4. Uprasza się o samodzielne rysowanie.
5. Jeśli macie ochotę pisać o wyzwaniu i nim się dzielić, to poproszę o podlinkowanie do bloga z tym wpisem (nie do samego pliku PDF) i ewentualnie fanpejdża: https://www.facebook.com/zenjablog
6. W trakcie trwania wyzwania można publikować efekty na blogu, Facebooku i Instagramie wraz z hashtagiem: #decemberdoodling
7. Aby wziąć udział w wygranej, trzeba zeskanować (ewentualnie zrobić zdjęcie) wypełnioną w całości kartkę i przesłać na: hallo@zenja.pl
8. Termin nadsyłania pracy: 27.12.2015r.
9. Wygrywa najciekawszy projekt wg subiektywnej opinii Zenji.
10. Ogłoszenie wyników nastąpi 4.01.2016r.
11. Zastrzegam sobie prawo do opublikowania na na blogu (zenja.pl) i w mediach społecznościowych (Fb + In Zenji) zdjęć nadesłanych prac wraz z podaniem imienia + inicjału nazwiska lub pseudonimu i ewentualnie nazwy bloga właściciela pracy.
12. Zastrzegam sobie prawo do wprowadzania zmian do niniejszego regulaminu. Jeśli je wprowadzę, to informacja pojawi się na blogu.

Kto jest chętny? 🙂


 *Aby nie przegapić dnia rozpoczęcia wyzwania, polecam dołączyć do wydarzenia na FB 🙂

 jak nauczyć się rysować wyzwanie 2 zenja blog000